Jag är väldigt lycklig över jag i höstas äntligen fick min gradu om dystopin Brave New World färdigskriven.
Jag är också lycklig över att jag, trots stressen skrivandet innebar, inte tappade intresset för dystopier.
Och så är jag lycklig över att det skrivs bra dystopier just nu. Främst som YA-trilogier förvisso, men även två bra vuxenromaner på svenskt håll: Karin Tidbecks Amatka och Boel Bermanns obehagliga debut Den nya människan som jag läser just nu.
Vad har ni läst för bra dystopier? Tipsa mig!
Neville Shute: On the Beach. Läs den!
Vad roligt att du läser här/kommenterar Ninni! Och tack för tipset!
Mina absoluta favoriter i dystopi genren för närvarande är två YA serier, Penryn & the End of Days av Susan Ee och Razorland av Ann Aguirre.
Sååå bra, kan rekommenderas varmt!
Har inte hört talas om någondera, spännande!
Huxley! intressant. gjorde också ett mindre arbete tidigt på uni om honom.
(senare kand- och mag.uppsatser om Sartre, De Beauvoir, Vonnegut – och Hjalmar Söderberg!)
vill öht veta mer om spetskompetenser i #boblmaf
kan för övrigt mer om utopier, även om de ofta är minst lika obehagliga : )
Åh, blir nu glad och smickrad vid tanken på att det skulle vara min spetskompetens, men lite kanske. Ja. Jag köper det!
Hej!
Intressant med dystopier.
Grattis!
Vill fortfarande göra dig nyfiken på ”Fragment”, Kristina H 🙂
Ha det gott!
Många hälsningar
/Helén
Skickat från min iPhone
> 26 feb 2014 kl. 14:52 skrev ”Bokbabbel” :
>
>
>
ps. såg den mörka Elementarpartiklarna samma kväll. där bondar halvbröderna över Brave New World, när en av dem drar ut den i bokhyllan : )
Åh, fint med bok (dystopi-!)prat i film (tv-serier?)!
Jag älskar dystopier men har inte läst så mycket mer än de jag ser som klassiker (d.v.s. ”Kallocain” av Boye, ”1984” av Orwell, ”Fahrenheit 451” av Bradbury, ”Brave New World” av Huxley). Senast läste jag ”Den levande” av Anna Starobinets men jag blev inte så begeistrad i den trots de många paralleller till vår tids användande av face-book och andra sociala medier som berättelsen till stor del bygger på, och som jag tycker är intressanta fenomen. Däremot kan jag rekommendera Samantha Shannons ”Drömgångare” som är något av en sträckläsare, kan väl kategoriseras som fantasy-dystopi. Väldigt bra hur som helst. Själv ska jag kolla upp de YA-serier som nämnts ovan. Tackar!
De där klassikerna har jag också läst 🙂 Tack för tipset, vill minnas att det där namnet har fladdrat förbi på någon blogg nyligen..? Ninni Holmqvists ”Enhet” är också värd en titt!