Några bra (bokrelaterade) grejer jag reagerat på på sistone, varsågoda:
★ De två stora finlandssvenska förlagen Schildts & Söderströms och Förlaget samarbetar med Svenska Teatern och ordnar litteraturkvällar under namnet Nu imorron. Det blir två kvällar under våren 2017, start redan nästa vecka med Philip Teir och Hannah Lutz. Hurra säger jag som alltid blickar avundsjukt mot Internationell författarscen på andra sidan havet och gärna skulle lyssna till fler författarsamtal/-intervjuer
★ Ramlade precis över nyheten om att det kommer en uppföljare till Maja Säfströms charmiga bok Fantastiska fakta om djur, nämligen Fantastiska fakta om djur från förr. Jag står redan i bibliotekskö! Skrev för övrigt om den tidigare boken på Litterarum i höstas.
★ Författaren och bloggaren Lisa Bjärbo har inte bara en underbar konsolhylla och ett bokskåp utanför sitt hus. Nu har hon byggt en fantastisk barnbokshylla i sina barns rum, frontade för att finnas lättillgängliga och samtidigt skapa intresse och läsiver. Gå in och kika själva hur fint det blev!